ברלינרית

עשור ל"ברלינרית": עשר שיחות עם ברלינריות יודעות דבר
לרגל עשר שנים להגעתה לברלין, טל אלון, הבלוגרית "ברלינרית" ועורכת המגזין העברי-ברלינאי "שפיץ" מארחת עשר נשים ישראליות שהצליחו לפלס את דרכן בעיר, כל אחת בדרכה המיוחדת.

 

פרק שביעי – 14.02.20:

איך הפכה צעירה נוצרייה מדרום גרמניה ללא שום קשר קודם ליהדות או לישראל לדמות מפתח בהתחדשות החיים היהודיים בברלין?
הסיפור של נינה פרץ מתחיל בנסיעה לדרום אמריקה, אז שמעה בפעם הראשונה עברית והתאהבה. כיום היא ובן זוגה דקל מובילים את קהילת פרנקלאופר בקרויצברג, שבאופן לא שגרתי לברלין מושכת אליה קהל צעיר ופרוגרסיבי ואף גדלה בהתמדה. אחרי שהשיבו לחיים את בית הכנסת שכבר עמד בסכנת סגירה בגלל מיעוט מבקרים, השניים גייסו תמיכה פוליטית ותקציב להקמת מרכז תרבות היכן שעמד בעבר האגף המרכזי, שנשרף בליל הבדולח. בינתיים הקימו גם את ERUV, האב חברתי יהודי-ברלינאי שמשמש בית לארגונים בעיר (בהם גם ״שפיץ״). בשיחה בעברית המרשימה שלה, סיפרה נינה בין השאר איך המשפחות קיבלו את הגיור, למה המאבק להתמנות לגבאית הפך אותה לפמיניסטית, ומדוע הברלינאוּת (או הברלינריוּת לענייננו) על כל גווניה היא מרכיב כה מרכזי בזהות שלה.

לינקים:

האורחת השישית של טל היא ליעד חוסיין קנטורוביץ׳. לצמצם את ליעד להגדרות העיתונאיות המקובלות כגון ״אמנית פרפורמנס ופעילה פוליטית״, חוטא באופן עמוק לנוכחות הייחודית והעצמתית שלה. שילוב מושך (וגם מעט מאיים), ססגוני (וגם מעט אפל), של תשוקה, נון-קונפורמיזם, אקטיביזם ובהירות מחשבה. שוחחנו (בין השאר) על המעברים שעיצבו את אישיותה כ״מהגרת תמידית״, העבר שלה כעובדת מין, עבודתה רבת השנים למען זכויות עובדות מין, האומץ על ומחוץ לבמה, השינויים המפתיעים שהג׳נטריפיקציה מביאה עימה, כיצד ברלין שינתה אותה – ואיך כל אלה משתקפים באמנות שלה.

לינקים:
1. האתר של ליעד
2. ארגון הידרה שבו ליעד הקימה ומנהלת פרויקט לתמיכה בעובדות מין מהגרות

טראקליסט:
1. Lizzo – Juice
2. Jamila Woods – Betty

פרק חמישי – 15.01.20:
האורחת החמישית היא שני ליידרמן. כמו רבות ורבים לפניה, שני הגיעה לברלין כמוזיקאית ופרפורמרית, אך מצאה את דרכה לצוות ההקמה של ״אינפארם״, אז סטרטאפ קטן בקרויצברג שהוקם על ידי שלושה ישראלים. דווקא אחרי שאינפארם הפכה לחברה גדולה ומצליחה שמעסיקה מאות עובדים, שני החליטה לעזוב ולהתחיל שוב מחדש, הפעם כמסעדנית.

לינקים:
מסעדת Beba

טראקליסט:
1. Anatopia – Eule
2. Anatopia – Cruise

פרק רביעי – 20.12.19:
האורחת של טל הפעם היא השחקנית והסטנדאפיסטית אורית נחמיאס, חברה עסוקה באנסמבל תיאטרון הגורקי בברלין, שאפשר לראות בו חלון ראווה פרפורמטיבי של ברלין המולטי-קולטית. כמי שעוסקת בסיפור סיפורים למחייתה (בימים אלה היא משתתפת בלא פחות משבע הפקות שונות), בדרכים רציניות ומצחיקות לסירוגין, אורית זוכרת ומזכירה שכל מה שאנחנו חושבים, על עצמנו ועל העולם, זו רק אפשרות אחת לראות את הדברים, ומגלה שבמקביל לצורך העמוק שלה בבמה ובקהל – היא בכלל אוהבת להיות לבד.

מופעים קרובים של אורית בתאטרון הגורקי

טראקליסט:
1. עלמה זהר – חיים שלי
2. Knight & Navarro – So Long

פרק שלישי – 20.12.19:
האורחת של טל הפעם היא האמנית והאוצרת שרון הורודי, שמחלקת את זמנה בין החיים האורבניים בקרויצברג לבין כפר קטנטן במרחק שעתיים וחצי נסיעה מהעיר, במזרח גרמניה לשעבר. שם, במבנה ישן ששימש פעם כתחנת רכבת בנתיב שבין ברלין להמבורג, היא ובן זוגה צ׳ב מיקה קמרר הקימו תוכנית אירוח לאמניות.ים וכותבות.ים שמחפשים מרחב יצירה שקט בטבע, ואף מטפחים גינת פרמקלצ׳ר (חקלאות בת קיימא).

לינקים:
1. תכנית הרזידנסי KuBa.
2. שהיות קצרות ב-KuBa.

טראקליסט:
1. Rio Reiser – Fur Immer Und Dich
2. Minimal Compact – When I Go

פרק שני – 06.12.19:
האורחת השנייה היא העיתונאית והיוצרת הדוקומנטרית שני רוזנס. בשנים האחרונות שני עובדת כמפיקה, מגישה ופרשנית ב-"DW", יצרה את סרט הדוקו ״גולדה״ (יחד עם שגיא בורנשטיין ואודי ניר), וגם הפכה לאמא במשרה מלאה.

טראקליסט:
1. Vampire Weekend – New York Jerusalem Berlin
2. Leonard Cohen – Anthem

פרק ראשון – 25.11.19:
האורחת הראשונה היא הזמרת-יוצרת יעל נחשון, שמאז הגיעה לברלין הספיקה (בין השאר) להוציא שני אלבומים, להקים ולנהל את סלון האמנות והתרבות FRAMED, לכתוב טור בעיתון ברלינר צייטונג, לפרסם ספר עם שותפתה הגרמנייה לכתיבת הטור – וכל זה תוך גידול שני בנים ואחרי שהחלימה מסרטן.

השקת האלבום החדש של יעל – 07.12.19

טראקליסט:
1. The Beatles – Here Comes the Sun
2. Yael Nachshon – I'm Flying to the Moon
3. Yael Nachshon – Hey Baby
4. Yael Nachshon – Phenomenally